İlaçlar

İBUPROFEN SÜSPANSİYON – ORAL (Children's Advil, Children's Motrin) yan etkileri, tıbbi kullanımları ve ilaç etkileşimleri.

Güncelleme Tarihi Ekim 12, 2021 by MTE Yaşam

ana sayfa/ibuprofen süspansiyon-oral makale

GENERİK ADI: IBUPROFEN SÜSPANSİYON – ORAL (eye-byou-PRO-fen)

MARKA İSİM(ler): Çocuk Advil, Çocuk Motrin

Uyarı | İlaç Kullanımları | Nasıl Kullanılır | Yan Etkiler | Önlemler | İlaç Etkileşimleri | doz aşımı | Notlar | Kaçırılan Doz | Saklama

UYARI: Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (ibuprofen dahil) nadiren kalp krizi veya felç riskini artırabilir. Kalp hastalığınız varsa veya kalp hastalığı riskiniz yüksekse (örneğin, sigara içmek, ailede kalp hastalığı öyküsü veya yüksek tansiyon veya diyabet gibi durumlar nedeniyle) veya daha uzun süreli kullanımda risk daha yüksek olabilir. Bu ilaç, kalp baypas ameliyatından (CABG) hemen önce veya sonra alınmamalıdır.

Bu ilaç nadiren mide veya bağırsaklardan ciddi (nadiren ölümcül) kanamaya neden olabilir. Bu etki, bu ilacı alırken herhangi bir zamanda uyarı yapılmadan ortaya çıkabilir. Daha yaşlı yetişkinler bu etki için daha yüksek risk altında olabilir.

Şu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz ibuprofen almayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın: siyah/katran gibi dışkı, inatçı mide/karın ağrısı, kahve telvesine benzeyen kusma , göğüs/çene/sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme, kafa karışıklığı, vücudun bir tarafında güçsüzlük, konuşma bozukluğu, ani görme değişiklikleri.

Bu ilacı almanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

KULLANIMI: İbuprofen çeşitli ağrılardan kurtulmak için kullanılır. baş ağrısı, diş ağrısı, adet krampları, kas ağrıları veya artrit gibi durumlar. Ayrıca ateşi düşürmek ve soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanan hafif ağrıları ve ağrıları gidermek için kullanılır. İbuprofen, nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). Vücudunuzun iltihaba neden olan bazı doğal maddelerin üretimini bloke ederek çalışır. Bu etki şişlik, ağrı veya ateşi azaltmaya yardımcı olur. Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, ağrınızı tedavi etmek için ilaç dışı tedaviler ve/veya başka ilaçlar kullanmak konusunda doktorunuza danışın. Ayrıca Uyarı bölümüne bakın. Bu ibuprofen formu çocuklarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu ilacı doktor tarafından belirtilmedikçe 2 yaşından küçük bir çocuğa vermeyin. Ürünü daha önce kullanmış olsanız bile etiketteki içerikleri kontrol edin. Üretici malzemeleri değiştirmiş olabilir. Ayrıca, benzer adlara sahip ürünler, farklı amaçlara yönelik farklı içerikler içerebilir. Yanlış ürünü almak size zarar verebilir.

NASIL KULLANILIR: Reçetesiz ürün alıyorsanız, bu ilacı almadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun. Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, ibuprofen kullanmaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınızın verdiği İlaç Kılavuzunu okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı doktorunuzun veya ambalaj etiketinin belirttiği şekilde, genellikle gerektiğinde 6 ila 8 saatte bir ağızdan alınız. Her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı/kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayabileceğiniz için ev kaşığı kullanmayın. Bu ilacı alırken mide rahatsızlığınız varsa, onu yiyecek, süt veya antasit ile birlikte alınız. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye verdiğiniz cevaba göre belirlenir. Mide kanaması ve diğer yan etki riskinizi azaltmak için, bu ilacı mümkün olan en kısa sürede en düşük etkili dozda alın. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı doktorunuzun veya paket etiketinde belirtilenden daha sık almayın. İbuprofen çocuklar tarafından kullanıldığında, doz çocuğun ağırlığına bağlıdır. Çocuğunuzun kilosuna uygun dozu bulmak için paketin talimatlarını okuyun. Sorularınız varsa veya reçetesiz bir ürün seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa eczacıya veya doktora danışın. Bu ilacı “gerektiği kadar” (düzenli bir programda değil) kullanıyorsanız, ağrı kesici ilaçların ilk olarak kullanıldıklarında en iyi sonucu verdiğini unutmayın. ağrı belirtileri ortaya çıkar. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz ilaç da işe yaramayabilir. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız hemen tıbbi yardım alın. Kendinizi veya bir çocuğu ateş veya ağrı nedeniyle tedavi etmek için reçetesiz ürün kullanıyorsanız, ateş kötüleşirse veya 3 günden fazla sürerse veya ağrı kötüleşirse veya 10 günden fazla sürerse hemen doktora başvurun.

YAN ETKİLER: Ayrıca Uyarı bölümüne bakın. Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, ishal, kabızlık, baş dönmesi veya uyuşukluk oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmanız için yönlendirdiyse, size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişide ciddi yan etkiler görülmemektedir. Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyiniz: kolay morarma/kanama, işitme değişiklikleri (kulaklarda çınlama gibi), zihinsel/ruh hali değişiklikleri, şişme ayak bilekleri/ayaklar/eller, ani/açıklanamayan kilo alımı, açıklanamayan boyun tutulması, idrar miktarında değişiklik, görme değişiklikleri, olağandışı yorgunluk. Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere herhangi bir karaciğer hasarı semptomunuz varsa hemen tıbbi yardım alın: koyu renkli idrar, kalıcı mide bulantısı/kusma/iştahsızlık, mide/karın ağrısı, sararma gözler/cilt. Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, döküntü, kaşıntı/şişme (özellikle yüzde/dil/boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada zorluk gibi ciddi alerjik reaksiyon belirtileri fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın. Bu, olası hastalıkların tam listesi değildir. yan etkiler. Yukarıda listelenmeyen başka etkiler fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun. ABD'de – Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA'ya bildirebilirsiniz. Kanada'da – Yan etkilerle ilgili tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-866-234-2345 numaralı telefondan Health Canada'ya bildirebilirsiniz.

ÖNLEMLER: İbuprofen'i kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya aspirin veya diğer NSAID'lere (naproksen, selekoksib gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de aşağıdakilerle ilgili tıbbi geçmişinizi söyleyin: astım (aspirin veya diğer NSAID'leri aldıktan sonra solunumun kötüleşmesi öyküsü dahil), kan hastalıkları (anemi, kanama/ pıhtılaşma sorunları), burunda büyüme (burun polipleri), kalp hastalığı (geçmişteki kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, felç, boğaz/mide/bağırsak sorunları (kanama, mide ekşimesi, ülser gibi). Böbrek sorunları bazen ibuprofen dahil NSAID ilaçlarının kullanımıyla ortaya çıkabilir. Susuz kalmışsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, daha yaşlı bir yetişkinseniz veya belirli ilaçlar alıyorsanız, sorunların ortaya çıkması daha olasıdır (ayrıca İlaç Etkileşimleri bölümüne bakınız). Dehidrasyonu önlemek için doktorunuzun önerdiği şekilde bol miktarda sıvı içiniz ve idrar miktarında olağandışı bir değişiklik olursa hemen doktorunuza bildiriniz. Bu ilaç başınızı döndürebilir veya uyuşukluğa neden olabilir. Bu tür faaliyetleri güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceğinizden emin olana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir faaliyette bulunmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın. Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Alkol ve tütünün günlük kullanımı, özellikle bu ilaçla birlikte kullanıldığında mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkolü sınırlayın ve sigarayı bırakın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu ilaç sizi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir. Uzun süreli güneşe maruz kalmaktan, bronzlaşma kabinlerinden veya güneş lambalarından kaçının. Açık havada güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Bu ürün şeker ve/veya aspartam içerebilir. Diyabet, fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde bu maddeleri sınırlamanızı/kaçınmanızı gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Bu ürünü güvenli bir şekilde kullanmak için doktorunuza veya eczacınıza danışın. Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin. Daha yaşlı yetişkinler bunun etkilerine karşı daha duyarlı olabilir. ilaç, özellikle mide/bağırsak kanaması ve böbrek sorunları. Bu ilacı kullanmadan önce, doğurganlık çağındaki kadınlar, yararları ve riskleri (düşük gibi) hakkında doktorları ile konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zarar ve normal doğum/doğum ile etkileşimi nedeniyle hamileliğin ilk ve son trimesterlerinde kullanılması önerilmez. Bu ilaç anne sütüne geçer, ancak emzirilen bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

SLAYT GÖSTERİ Kalp Hastalığı: Kalp Krizinin Nedenleri Slayt Gösterisine Bakın

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ: İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. . Bu belge, olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli/reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilaca başlamayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin. Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE İnhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (valsartan, losartan gibi) ), cidofovir, kortikosteroidler (prednizon gibi), lityum. Bu ilaç, kanamaya neden olabilen diğer ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Örnekler arasında diğerlerinin yanı sıra klopidogrel gibi anti-trombosit ilaçlar, dabigatran/enoksaparin/varfarin gibi “kan sulandırıcılar” sayılabilir. Birçok ilaç ağrı kesici/ateş düşürücü (aspirin, selekoksib gibi NSAID'ler dahil) içerdiğinden tüm reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. , ketorolak veya naproksen). Bu ilaçlar ibuprofene benzer ve birlikte alındığında yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz kalp krizi veya inmeyi önlemek için düşük doz aspirin (genellikle günde 81-325 miligram dozlarda) almanız için talimat verdiyse, doktorunuz aksini söylemedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. Günlük ibuprofen kullanımı, aspirinin kalp krizi/inmeyi önleme yeteneğini azaltabilir. Ağrı/ateş tedavisi için farklı bir ilaç (asetaminofen gibi) kullanma konusunda doktorunuzla konuşun. İbuprofen almanız gerekiyorsa, ibuprofen alırken muhtemelen hemen salınan aspirin (enterik kaplı/EC değil) almak konusunda doktorunuzla konuşun. Aspirin dozunuzdan en az 8 saat önce veya en az 30 dakika sonra ibuprofen alın. Doktorunuzun onayı olmadan günlük aspirin dozunuzu artırmayın veya aspirin/diğer ilaçları alma şeklinizi değiştirmeyin.

AŞIRI DOZ: Doz aşımından şüpheleniliyorsa bir zehir kontrol merkezine veya acil servise başvurun. hemen. ABD sakinleri yerel zehir kontrol merkezlerini 1-800-222-1222 numaralı telefondan arayabilirler. Kanada sakinleri bir eyalet zehir kontrol merkezini arayabilirler. Doz aşımı belirtileri şunları içerebilir: şiddetli mide ağrısı, nefes almada zorluk, aşırı uyku hali.

NOTLAR: Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, başkalarıyla paylaşmayın. Laboratuvar ve/veya tıbbi İlerlemenizi izlemek veya yan etkileri kontrol etmek için testler (böbrek fonksiyon testleri gibi) periyodik olarak yapılabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın. Tüm düzenli tıbbi ve laboratuvar randevularınızı alın.

AÇILILAN DOZ: Bu ilacı düzenli bir programda kullanıyorsanız (sadece “gerektiği kadar” değil) ve siz Bir dozu atlayın, hatırladığınız anda onu alın. Bir sonraki dozun zamanına yakınsa, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal doz programınıza devam edin. Yakalamak için dozu iki katına çıkarmayın.

SAKLAMA: Oda sıcaklığında, ışıktan ve nemden uzakta saklayın. Banyoda saklamayın. Tüm ilaçları çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun. İlaçları tuvalete atmayın veya talimat verilmedikçe bir gidere boşaltın. Süresi dolduğunda veya artık gerekmediğinde bu ürünü uygun şekilde atın. Eczacınıza veya yerel atık imha şirketinize danışın.

Bilgiler en son Temmuz 2013'te revize edilmiştir. Copyright(c) 2013 First Databank, Inc.

Sorunları Gıda ve İlaç İdaresine Bildirin

Reçeteli ilaçların olumsuz yan etkilerini FDA'ya bildirmeniz teşvik edilir. FDA MedWatch web sitesini ziyaret edin veya 1-800-FDA-1088 numaralı telefonu arayın.

İzinle dahil edilen ve telif hakkı First Databank, Inc. tarafından sağlanan verilerden seçilmiştir. Telif hakkıyla korunan bu materyal, lisanslı bir veri sağlayıcısıdır ve geçerli kullanım koşullarının izin verdiği durumlar dışında dağıtım için değildir.

KULLANIM KOŞULLARI: Bu veritabanındaki bilgiler, aşağıdakilerin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. sağlık profesyonellerinin uzmanlığı ve yargısı. Bilgilerin tüm olası kullanımları, talimatları, önlemleri, ilaç etkileşimlerini veya yan etkileri kapsaması amaçlanmamıştır ve belirli bir ilacın kullanımının sizin veya bir başkası için güvenli, uygun veya etkili olduğunu belirtmek için yorumlanmamalıdır. Herhangi bir ilaç almadan, diyet değiştirmeden veya herhangi bir tedaviye başlamadan veya tedaviyi kesmeden önce bir sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir