İlaçlar

Yetişkinler için parasetamol: ağrıları, ağrıları ve ateşi tedavi etmek için ağrı kesici

İçerik

Güncelleme Tarihi Eylül 4, 2021 by MTE Yaşam

1. Yetişkinler için parasetamol hakkında

Parasetamol, ağrıları ve ağrıları tedavi etmek için kullanılan yaygın bir ağrı kesicidir. Yüksek ateşi düşürmek için de kullanılabilir.

Diğer ağrı kesiciler ve hastalık önleyici ilaçlarla birlikte mevcuttur. Aynı zamanda çok çeşitli soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının bir bileşenidir.

16 yaşından küçükler için, çocuklar için parasetamol hakkındaki bilgilerimizi okuyun.

2. Temel bilgiler

Parasetamolün çalışması bir saat kadar sürer. Normal parasetamol dozu bir seferde bir veya iki 500 mg tablettir. Parasetamol içeren diğer ilaçlarla parasetamol almayın. Parasetamol hamilelikte ve emzirme sırasında, önerilen dozlarda. Marka isimleri arasında Disprol, Hedex, Medinol ve Panadol bulunur. 3. Kimler parasetamol alabilir ve alamaz

Hamile ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere çoğu insan parasetamol güvenli bir şekilde alabilir.

Ancak, bazı kişilerin ekstra özen göstermesi gerekir.

Eğer aşağıdaki durumlarda doktorunuza veya eczacınıza danışınız:

Geçmişte parasetamole veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz, karaciğer veya böbrek sorunlarınız varsa, düzenli olarak önerilen maksimum alkol miktarı (haftada 14 ünite) epilepsi ilacı alın tüberküloz (TB) için ilaç alın kan inceltici varfarin alın ve düzenli olarak parasetamol almanız gerekebilir 4. Nasıl ve ne zaman alınır

Parasetamol aç veya tok karnına alınabilir.

Yetişkinler için normal doz bir veya iki 500 mg tablettir. 24 saatte 4 kez.

Dozlar arasında daima en az 4 saat bırakın.

Parasetamol doz aşımı ciddi yan etkilere neden olabilir. Ağrınız çok kötüyse dozu artırmaya veya çift doz almaya çalışmayın.

Önemli

Yetişkinler 24 saat içinde maksimum 4 doz (toplamda sekiz 500 mg tablete kadar) alınız. Dozlar arasında en az 4 saat bekleyin.

Farklı parasetamol türleri

Parasetamol tablet ve kapsül olarak yaygın olarak bulunur.

Tabletleri veya kapsülleri yutmakta zorlanan kişiler için parasetamol, bir şurup veya bir içecek yapmak için suda çözünen çözünür tabletler olarak da mevcuttur.

Ya çok fazla alırsam?

Önemli

Kazayla fazladan 1 veya 2 tablet almam olası değildir. 24 saat içinde 8 tabletten fazla almadığınız sürece zararlı olabilir.

Daha fazla parasetamol almadan önce en az 24 saat bekleyin.

Acil tavsiye: Şunları alıyorsanız hemen 111'den yardım alın:

2 ekstra parasetamol tabletinden fazla 24 saat içinde 8 tabletten fazla parasetamol

Çok fazla parasetamol almak tehlikeli olabilir ve tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Çevrimiçi

111.nhs.uk adresine gidin

Telefon

111'i arayın

Size en yakın A&E'ye gitmeniz gerekiyorsa, içindeki parasetamol paketini veya broşürünü alınız.

Ya almayı unutursam?

Düzenli olarak parasetamol alıyorsanız ve bir doz atlarsanız , hatırladığın anda al. Ancak, bir sonraki dozunuzun zamanı yaklaştıysa, kaçırdığınız dozu atlayın.

Asla çift doz parasetamol almayın. Kaçırılan bir dozu telafi etmek için fazladan bir doz almayın.

Dozları sık sık unutursanız, size hatırlatmak için bir alarm kurmak yardımcı olabilir. İlacınızı almayı hatırlamanıza yardımcı olacak diğer yollar konusunda da eczacınızdan tavsiye isteyebilirsiniz.

5. Parasetamolün diğer ağrı kesicilerle birlikte alınması

Parasetamolün parasetamol içermeyen ibuprofen, aspirin ve kodein gibi diğer ağrı kesici türleri ile birlikte kullanılması güvenlidir.

Parasetamol içeren diğer ilaçlarla birlikte parasetamol almayınız. Parasetamol içeren 2 farklı ilaç alırsanız, doz aşımı riski vardır.

Önemli

Başka bir ilaç almadan önce kontrol ediniz.

Parasetamol, eczanelerden ve süpermarketlerden satın alabileceğiniz birçok ilaçta bulunan bir bileşendir:

migren ilaçları, öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, örneğin

ko-kodamol (parasetamol ve kodein)ko-dydramol (parasetamol ve dihidrokodein)Tramacet (parasetamol ve tramadol) gibi bazı reçeteli ilaçlar diğer ağrı kesicilerle birlikte parasetamol içerir. ) 6. Yan etkiler

Parasetamol, doğru dozda alındığında çok nadiren yan etkilere neden olur.

Bir yan etki veya uyarıdan endişeleniyorsanız olağandışı bir şey olursa eczacınız veya doktorunuzla konuşun.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir durumlarda, ciddi bir alerjik reaksiyon olması mümkündür. reaksiyon (anafilaksi).

Bunlar parasetamolün tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki broşüre bakın.

Bilgi:

Şüpheli herhangi bir yan etkiyi Birleşik Krallık güvenlik planına bildirebilirsiniz.

7. Hamilelik ve emzirme

Hamileyken parasetamol alabilir miyim?

Eğer parasetamol iseniz ilk ağrı kesici tercihinizdir.

Birçok hamile ve emziren kadın tarafından anne veya bebek üzerinde hiçbir zararlı etkisi olmaksızın kullanılmıştır.

Nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi için parasetamol hamilelik sırasında sizi ve bebeğinizi etkileyebilir, Hamilelikte En İyi İlaç Kullanımı (BUMPS) web sitesindeki bu broşürü okuyun.

Önemli

Hamilelik veya emzirme döneminde parasetamol alıyorsanız, mümkün olan en kısa süre için sizin için en düşük dozda parasetamol alınız.

8. Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Antibiyotikler de dahil olmak üzere çoğu reçeteli ilaçla parasetamol almak güvenlidir.

Parasetamol bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla konuşunuz:

kan inceltici varfarin – parasetamol düzenli kullanıyorsanız kanama riskini artırabilir epilepsi tedavisi için ilaç Tüberküloz (TB) tedavisi için ilaç

Parasetamol karıştırma bitkisel ilaçlar ve takviyeler ile

Sarı kantaron (depresyon için alınan bir bitkisel ilaç) kullanıyorsanız, parasetamol dozunuzu azaltmanız gerekebileceğinden doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Aksi takdirde parasetamol genellikle bitkisel ilaçlar veya takviyelerin alınmasından da etkilenmez.

Önemli

Bitkisel ilaçlar, vitaminler veya takviyeler de dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız, güvenlik için doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

9. Sık sorulan sorular

Parasetamol nasıl çalışır?

Parasetamol beyinde ağrımız olduğunu söyleyen kimyasal habercileri bloke ederek işe yarıyor gibi görünüyor.

Parasetamol ayrıca beynin bir bölgesindeki kimyasal habercileri etkileyerek ateşi düşürür. vücut ısısını düzenler.

Ne zaman daha iyi hissedeceğim?

Parasetamolün çalışması bir saat kadar sürer. Yaklaşık 5 saat çalışmaya devam eder.

Parasetamol ibuprofenden daha mı iyi?

Ağrınızı tedavi etmek için ihtiyacınız olan ilaç türü, ne tür ağrınız olduğuna bağlıdır.

Parasetamol ve ibuprofen farklı şekillerde çalışır. Bu nedenle parasetamol, bazı ağrı türleri için ibuprofenden daha iyidir.

Parasetamol, baş ağrıları ve mide ağrısı dahil çoğu ağrı türü için genellikle en iyisidir.

İbuprofen adet ağrısı veya diş ağrısı için daha iyi olabilir. Bazı insanlar sırt ağrısı için ibuprofeni parasetamolden daha iyi bulur.

Ya parasetamol işe yaramazsa?

Parasetamol işe yaramazsa, deneyebileceğiniz başka ağrı kesici türleri vardır:

ibuprofencodeineaspirin

İbuprofen ve ibuprofen benzeri ağrı kesiciler bazen kremler veya jeller olarak mevcuttur.

Bazı ağrı kesiciler sadece reçeteyle alınabilir.

Diğer durumlar hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. egzersiz veya fizyoterapi gibi sizin için daha uygun olabilecek tedavi seçenekleri.

Parasetamol uzun süre kullanabilir miyim?

Önerilen dozdan fazlasını almadığınız sürece uzun yıllar düzenli parasetamol kullanmak güvenlidir.

Doğurganlığımı etkiler mi?

Parasetamol almanın kadınlarda veya erkeklerde doğurganlığı azalttığına dair kesin bir kanıt yok.

Bununla birlikte alkol alabilir miyim?

Parasetamol alırken az miktarda alkol almak genellikle güvenlidir. Haftada en fazla 14 ünite alkol için önerilen yönergelere uymaya çalışın. Standart bir kadeh şarap (175ml) 2 birimdir. Bir pint bira veya bira genellikle 2 ila 3 birim alkoldür.

Karaciğer sorunları gibi belirli sağlık sorunlarınız varsa parasetamol ile alkol almanız güvenli olmayabilir.

Parasetamol alırken alkol almanın güvenli olup olmadığını öğrenmek için ilaç paketinizdeki prospektüse bakın.

Kaçınmam gereken herhangi bir yiyecek veya içecek var mı?

Parasetamol alırken normal bir şekilde yiyip içebilirsiniz.

Parasetamol (ancak ibuprofen değil) aç karnına güvenle alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir